חצי טריליון שקלים של כספי ציבור שוכבים בעו"ש ומעלים אבק. גם שלכם?

להחליט להתחיל להשקיע זה הצעד הראשון אבל לעשות את זה בפועל כבר מורכב יותר. מה מציעה קופת הגמל להשקעה?

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 1 יוני, 2021

 

'כולם מרוויחים כסף, בבורסה, בנדל"ן, ורק אצלנו הכסף סתם שוכב בעו"ש'.


אתם/ן מכירים/ות את המחשבות האלה שתמיד קופצות כשחבר/ה מספר על הבוננזה שהרוויח/ה בהשקעה בביטקויין, כשהשכן/ה אומרת שיש לה 5 דירות להשקעה בבאר שבע, כשנהג המונית חושף שהוא קנה מניית טסלה עוד לפני שאנשים בכלל ידעו מי זה אילון מאסק. 'איך אנחנו כאלה חנונים והגרושים שחסכנו שוכבים סתם ומעלים אבק בחשבון בנק'? אנחנו שואלים את עצמנו. 


אתם יכולים להרגיש ממש בנוח. כחצי טריליון שקלים של כספי ציבור יושבים בחשבון העו"ש בבנק ומעלים אותו אבק, תולדה של סביבת הריבית הנמוכה במשק. והאמת? כשמגיע משבר והבורסות נופלות או הביטקויין קורס, אז נזכרים, שהשקעות זה לא משחק ילדים, שאין דבר כזה "תשואה בטוחה" ושמה שעולה יכול גם לרדת.


ובכל זאת, גם זה שהכסף שוכב בחשבון לא תמיד נכונה כלכלית, בטח כשמתחילה להיווצר אינפלציה (עליית מחירים) שגורמת לו להישחק אם איננו מושקע. לאורך זמן, מיטב המומחים יסכימו, שכדי לחסוך כסף ולייצר מהכסף שחסכנו עוד כסף צריך לקחת גם סיכון. לא סתם כספי הפנסיה שלנו מושקעים בבורסה וככל שאנחנו צעירים יותר, החשיפה שלנו להשקעות יותר תנודתיות כמו מניות, גבוהה יותר.

 

אבל איך מתחילים להשקיע?

 

לרובינו אין את הזמן או הידע הנדרשים – איך בונים תיק השקעות? איזו חשיפה למניות מתאימה לנו ואיזו לאגרות חוב (מה זה בכלל אגרות חוב), לפזר השקעות בין ישראל וחו"ל? להיחשף לדולר? לקנות תעודות סל שעוקבות אחר מדדים או ניירות ערך ספציפים?


בתי ההשקעות והבנקים מציעים היום אפשרות לסחור בניירות ערך באופן עצמאי: לקנות ולמכור לבד ולבנות תיק השקעות. עבור אנשים מסויימים זה נפלא ומשתלם יותר, אבל לא לכולם זה מתאים.


האמת שלנהל את הכסף שלנו זה מסובך. זו בדיוק הסיבה שרבים מעדיפים להעביר את הכסף שלהם למנהלי השקעות מומחים – דרך קרנות נאמנות, תיקים מנהלים, קופות גמל להשקעה ופוליסות חיסכון ואפילו מוכנים לשלם על כך דמי ניהול.


במשרד האוצר וברשות שוק ההון הבינו בשנים האחרונות שהישראלים לא חוסכים מספיק, שכספי החיסכון הפנסיוני לא בהכרח יספיקו לחיים ברווחה כלכלית בגיל הפרישה ההולך ומתארך והחליטו להביא לשוק מוצר חדש – קופת גמל להשקעה. קופות הגמל להשקעה מנוהלות על ידי בתי ההשקעות וחברות הביטוח באמצעות אותם מנהלי השקעות שמנהלים את החיסכון הפנסיוני וקרנות ההשתלמות.


מה ההבדל בין קופות הגמל להשקעה לקרנות הנאמנות שמציעים לנו בבנק? שני המוצרים הללו מציעים תיק השקעות מנוהל אך יש לכל אחד יתרונות משלו:

 

ראשית, הגורם המשווק אותם: קרנות הנאמנות משווקות על ידי הבנקים או ניתנות לרכישה באופן עצמאי. לקוחות שרוצים לקבל ייעוץ והכוונה בבחירת הקרנות יכולים לקבל ייעוץ על ידי יועצי ההשקעות בבנק, אך הייעוץ הזה לרוב נגיש רק לבעלי סכומי כסף גבוהים של מאות אלפי שקלים. קופות הגמל להשקעה משווקות על ידי סוכני הביטוח או באופן ישיר על ידי בתי ההשקעות וחברות הביטוח. כאשר משקיעים בקרנות נאמנות הכסף נשאר בבנק ואילו בהשקעה בקופת גמל להשקעה, יש להעביר את הכסף לחברת הביטוח או בית ההשקעות.


שנית, קופות גמל להשקעה נהנות משני יתרונות מיסוי: הלקוח יכול לבחור מסלול השקעות בקופת הגמל בהתאם להעדפות הסיכון שלו כאשר ישנם מסלולים עם חשיפה נמוכה למניות ומסלולים עם חשיפה גבוהה יותר. ניתן לעבור בין המסלולים הללו בלי לשלם מס על הרווחים וכן לעבור בין מנהלים מתחרים ללא אירוע מס, כאשר המס על רווחי ההון ישולם רק במשיכת הכסף חזרה לחשבון הבנק. בקרנות נאמנות, לעומת זאת, כל מכירה ורכישה של קרן חדשה כרוכה באירוע מס. היתרון בדחיית תשלום המס היא האפשרות לייצר רווחי ריבית דריבית – זה אומר שהכסף שאמור לעבור לרשויות המס ממשיך לצבור תשואה עד המשיכה. יתרון המס השני הוא סוכריה שהוסיפו במשרד האוצר למי שיתמיד ויחסוך בקופת הגמל עד גיל הפרישה. אם אותו אדם ירצה למשוך את הכסף שחסך כקצבה חודשית שתתווסף לפנסיה שלו, הוא לא ישלם כלל מס על הרווחים שלו, מס שעומד היום על 25% מהרווח הריאלי.


שלישית, קופות הגמל להשקעה חשופות גם להשקעות אלטרנטיביות כמו נדל"ן וחברות פרטיות (כמו סטארט אפים), בעוד קרנות הנאמנות משקיעות רק בניירות ערך סחירים כמו מניות ואגרות חוב.

 

לבסוף, הבחירה בין השקעה דרך קרן נאמנות לקופות גמל להשקעה תלויה בשלל גורמים: יש אנשים שמעדיפים שהכסף שלהם יישאר בבנק ושהם יוכלו לממש את ההשקעות יחסית במהירות, כאשר משיכת הכספים מקופת גמל להשקעה לוקחת כמה ימים בעוד שמכירת קרן נאמנות ניתן לבצע באופן מיידי במהלך שעות המסחר בבורסה. בנוסף, יש לשקלל פרמטרים כמו דמי ניהול, איכות מנהלי ההשקעות והביצועים שלהם וכאמור שיקולי מס.


בשורה התחתונה, אם אתם רוצים להתחיל להשקיע אבל מעדיפים שמישהו יעשה זאת עבורכם ומוכנים לשלם על כך דמי ניהול? קופות גמל להשקעה וקרנות נאמנות הם שני אפיקים מעניינים ששווה להכיר.