עכשיו זה מדעי: כסף עושה אותנו מאושרים יותר

אבל רגע, כמה כסף בכלל יש לנו? לפני שהולכים לבקש העלאה, לפתוח אקסל לחישוב הוצאות והכנסות, או ממשיכים לחלום על האקזיט, תשקיעו כמה דקות להכיר את הרפורמה שתחשוף לראשונה כמה אתם באמת שווים.

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 16 יוני, 2021

'כסף לא קונה לנו אהבה', שרו הביטלס, וכמעט גרמו לנו להאמין שזה נכון. לפני עשור התפרסם מחקר של אוניברסיטת פרינסטון שמאשר את מילות השיר, כשמצא שהכנסה חודשית למשפחה של 20 אלף שקלים היא נקודת האיזון שהופכת אנשים למאושרים. לטענת החוקרים, כל תוספת מעל הסכום הזה, ממילא לא תשפיע על רמת האושר.

 

אלא שלאחרונה יש מי שסבור שמקרטני, לנון וגם החוקרים של פרינסטון טעו קשות. מחקר חדש שבו השתתפו 33 אלף אנשים, קובע שכסף, בהחלט עושה אותנו מאושרים. וככל שיש לנו יותר ממנו, מאושרים יותר. החוקרים מצאו שכל מדדי האושר עלו, בהתאם לעליה בהכנסה, ללא נקודת איזון.
 
האמת? יש בזה משהו. כסף מאפשר לנו לרכוש בגדים ולצרוך לייף סטייל כמו החברים/ות שלנו, קונה לנו רופאים/ות טובים/ות יותר, זמן פנוי, את האפשרות לגור בשכונה שבה אנחנו יכולים לצאת לרוץ בלילה בביטחון, חופשות לנקות את הראש, או לשמור חלק ממנו בצד למקרי חירום. כסף קונה וודאות, ומאפשר לנו לדאוג לעתיד, לנו ולילדים שלנו.
 
אבל לפני שאתם/ן רצים/ות לבקש העלאה, תעצרו רגע ותחשבו - כמה כסף בכלל יש לכם/ן? חושבים/ות שאתם/ן יודעים/ות את הסכום המדויק? יש מצב שתופתעו, בקטע טוב. סיכוי לא רע שיש לכם/ן יותר כסף ממה שחשבתם/ן.

 

via GIPHY

 

ההון שלנו מפוזר. יש את הכסף בחשבון הבנק (או מינוס), אולי גם תוכנית חיסכון, תיק השקעות בבית השקעות, קרן השתלמות בחברת ביטוח אחת, קרן פנסיה באחרת, דירה ורכב (אולי שניים), איזו השקעת נדל"ן בחו"ל, ביטקוין ושני כלבים (גזעיים, בערך). מצד שני, יש משכנתה, הלוואה, אחת מהבנק, שניה מקרן ההשתלמות, הוראת קבע לביטוח בריאות ולביטוח רכב, וגם ביטוח סיעודי, אחד של קופת חולים, שני פרטי.

 

אז כמה אנחנו שווים/ות? אומרים לנו כל הזמן לבדוק את זה, ולהשוות, להתמקח, לפזר, לבזר, אבל התוצאה היא תמיד אותו הדבר. כאב ראש וחוסר ידע שמוביל לניהול לא חכם של הפיננסים שלנו.

 

כאן נכנסת לתמונה מהפכת ׳הבנקאות הפתוחה׳, שיזם בנק ישראל, שתגלה לנו כמה כסף יש לנו ויותר מכך, תאפשר לנו לנהל אותו חכם. ממש בקרוב, הבנקאות הפתוחה תאפשר לנו לראות את כל הכסף שלנו במקום אחד ותעניק לנו יכולת לשתף את המידע הפיננסי שלנו בלחיצת כפתור עם שחקנים/יות חדשים/ות. 

 

הכוח יעבור לידיים שלנו, ולראשונה, השחקנים הפיננסים יעבדו בשבילנו, באמת.