מה הקשר בין מייסד PayPal לקוביה הונגרית?

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 24 מאי, 2021

חישבו שניה על שם של בנק בארץ או בחו"ל. מה דעתכם על השם? יש לו משמעות? אתם מבינים את הבחירה ואת ההקשר? לא תמיד, נכון? האמת שזה לגמרי בסדר, וגם אם לא ברור לכם מקור השם, העיקר שהוא מתגלגל טוב על הלשון. בכל מקרה, תמיד מעניין לשמוע את הסיפור שעומד מאחורי הבחירה, שלרוב לווה בלא מעט חשיבה והשראה.

N26 הוא אחד הניאו בנקים המוכרים בגרמניה ומאז היווסדו ב-2013 (והשקתו לציבור ב-2015) כבר יש לו מעל 7 מיליון לקוחות. הבנק התרחב לאחרונה לשורה של שווקים חדשים ובהם ברצלונה ומדריד בספרד, מילאנו באיטליה, פרי בצרפת, וינה באוסטריה, ניו יורק בארה"ב וסאו פאולו בברזיל.

שני המייסדים של N26 הם ולנטין סטאף ומקסימיליאן טיינט'ל, שני חברים ותיקים שחלקו את החזון להקים בנק שהעולם יאהב. שאפתני נכון? השניים קראו לבנק שייסדו 'מספר 26' והאמת שיש דיון לא סגור על מקור השם. תחילה השתרשה הסברה שהבנק נקרא על שם מספר הבית שבו יושב מטה החברה ברחוב לינדן ברובע המיטה, בברלין, גרמניה. אלא שהמייסדים עצמם הסבירו בהמשך את מקור השם ב-26 הקוביות שמרכיבות את הקוביה ההונגרית.

לדבריהם, לפתור את רצף הצבעים של הקוביה זה מסובך, אבל אם יודעים את סדר המהלכים הנדרש, אפשר להגיע לפתרון די בקלות. לשיטתם, הם אימצו אותה גישה בכל הקשור לבנקאות. היסטורית עולם הבנקאות היה סבוך ויצר לא מעט תסכול בחווית לקוח. בגישה הנכונה, ובצירוף המהלכים המתאימים, המייסדים של N26 מקווים להפוך את הבנקאות למשמעותית טובה יותר.

בינתיים, נראה שזה לגמרי עובד להם. במאי האחרון השלים הבנק סבב גיוס של 100 מיליון דולר לפי שווי של 3.5 מיליארד דולרים. בין המשקיעים הראשונים שהיו שותפים להקמת N26 נמנית קרן ואלאר של פיטר ת'יל, מייסד Paypal.

ת'יל, למי שלא מכיר, זיהה לא מעט יוניקורנס. הוא אמריקאי ממוצא גרמני שיחד עם מקס לבצ'ין ואילון מאסק הקים את ענקית התשלומים Paypal. לת'יל יש יכולת מופלאה, כאמור, לזהות עסקים מצליחים: ב-2004 הוא פגש את מייסדי פייסבוק והיה המשקיע החיצוני הראשון בחברה כששם חצי מיליון דולר עבור לא פחות מ-7% מהמניות, אתם בטח יודעים כמה המניות הללו שוות היום.

ת'יל השקיע בהמשך ביוניקורנס נוספים כמו Linkedin, וגם ייסד את חברת הביג דאטה המלציחה Palantir. בצעירותו היה ת'יל שחקן אמן בשחמט ובמהלך לימודיו באוני' סטנפורד הוא ייסד את העיתון The Stanford Review.

מייסדי N26 חגגו לא מזמן את הלקוח ה-7 מיליון וכתבו שהקמת הבנק עבורם היא צעד ראשון 'לבנות משהו שיפשט את הבנקאות ויביא אותה למאה ה-21 ויאפשר לאנשים לנהל את הכסף שלהם בדיוק באופן שבו הם מנהלים אספקטים נוספים בחייהם – באופן דיגיטלי מלא'.

יאללה, לכו לנסות לפצח קוביה הונגרית או להקים בנק דיגיטלי.