הדרך לקבלת רישיון בנק, שבסופה - ביטחון ואמון

המערכת הבנקאית נהנת ובצדק מתחושת ביטחון, הנדרש כל כך ללקוחות שמפקידים בידיה את הכסף והמידע שלהם. ומה לגבי אמון?

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 15 נובמבר, 2021

כסף והמידע האישי שלנו.

אין הרבה נושאים יותר רגישים מהפרטים האישיים שאנחנו מפקידים/ות בידי הבנק.

כמה אנחנו מרוויחים/ות, איפה אנחנו עובדים/ות, האם יש לנו משכנתא, כמה הלוואות נטלנו בעבר והאם עמדנו בתשלומים של כולן, כמה כסף אנחנו מבזבזים/ות בכרטיסי האשראי והיכן.

 

אלו רק חלק מהדוגמאות למערכת היחסים האינטימית שאנחנו חולקים/ות עם הבנק שלנו על בסיס קבוע.

לא במקרה, א/נשים נוהגים/ות לפתוח חשבון בנק סביב גיל 18, כמעט תמיד בבנק שבו ההורים שלהם מחזיקים חשבון ולאחר מכן, במשך שנים ארוכות נמנעים מלעבור בנק, גם אם השירות לא כל כך טוב, גם אם הבנקאי או הבנקאית הקבועים כבר עזבו וקשה להשיג את מוקד שירות הלקוחות, גם אם הסניף נסגר וגם אם הדיגיטל לא מזהיר, גם אם הקפיצו עמלות, סתם כך, כי אפשר.

 

אם היה משחק אסוציאציות על המילה "בנק" סביר להניח שהמילה 'ביטחון' או 'בטוח' היו מככבות בו.

אנחנו סומכים/ות על הבנק עם הכסף שלנו, אנחנו מדמיינים/ות בנק כ'כספת' מאובטחת. הבעיה, שלאורך הזמן, הפסקנו לסמוך על זה שהבנק דואג לנו ורוצה בטובתנו.

 

אז יש תחושת ביטחון אבל אין אמון. מה עושים?

 

פעם פעם, כשמדינת ישראל עוד הייתה צעירה היו כאן המון בנקים, הייתה תחרות.

אלא שלאט לאט בנקים התחילו להיסגר או להתמזג ובסופו של דבר כיום חמישה בנקים שולטים ב-98% מהשוק.

 

הבנק האחרון שקם בישראל וקיבל רישיון מבנק ישראל היה בנק פא"גי (בנק פועלי אגודת ישראל).

זה היה ב-1977 ומאז הבנק הזה הספיק להתמזג עם הבנק הבינלאומי. הבינלאומי אגב הוא הבנק האחרון שקיבל רישיון ועדיין קיים –וזה קרה לפני יותר מ-50 שנה (!).

 

עד עכשיו, גם אם לא היינו מאד מרוצים/ות מהבנק שלנו, לא באמת היה לנו לאן לעבור ויותר מזה, כל הבנקים התחילו להרגיש אותו הדבר בהצעת הערך שלהם. אבל בעיקר, בעיקר, יש איזה רצון לא רק לבטוח בבנק, אלא באמת להאמין שהוא פועל לטובתנו.  

 

כל זה השתנה בסוף 2019. בנק ישראל החליט להעניק רישיון להקמת בנק חדש.

ההחלטה הזו התבשלה בבנק ישראל תקופה ארוכה. לתת רישיון לבנק חדש זו אחריות גדולה עבור גוף שאחראי על היציבות של המערכת הבנקאית בישראל, גוף מטעם המדינה, שתפקידו המרכזי הוא שנרגיש בטוחים להפקיד את הכסף שלנו בבנק, גוף שדואג כל הזמן שהבנקים יישארו איתנים וחזקים וכספי הלקוחות יישמרו בביטחון.

בנק ישראל רוצה לייצר תחרות וחדשנות אבל לא בכל מחיר, תחרות כזו שתבטיח שכל שחקן חדש שייכנס למגרש יהיה חזק ויציב, אחרת הביטחון במערכת יקרוס.  

 

וזה לא שלא היו יזמים/יות שרצו להקים בנק. אם יצא לכם להציץ בדוחות הבנקים לאחרונה (או סתם לקרוא כותרות בעיתונים) אתם בטח יודעים שבנק זה עסק רווחי.

פשוט, עד סוף 2019, לא נוצר הניצוץ הזה שהביא מצד אחד יזמים/יות שהיו בשלים/ות עם מודל עסקי בר קיימא לבנות בנק ומצד שני רגולטור שהרגיש מספיק בטוח שהוא מעניק רישיון לגוף רציני, אחראי ויציב, שאמור לשרת את הציבור הישראלי דורות ארוכים.

 

היסטוריה אחרי מעל 40 שנה – בנק חדש מקבל רישיון מבנק ישראל

 

בשנה שקדמה לחודש דצמבר 2019 אז הוענק הרישיון המיוחל, מריוס נכט, מהיזמים הבולטים והמשפיעים בישראל וממייסדי חברת אבטחת המידע צ'ק פוינט, יחד עם פרופ' אמנון שעשוע, ממובילי חזון הבינה המלאכותית והרכב האוטונומי והאיש שעומד מאחורי האקזיט הגדול ביותר בהייטק הישראל (מכירת חברת מובילאיי לענקית השבבים אינטל תמורת מעל 15 מיליארד דולרים), גייסו את המנהלים שיובילו את הקמת הבנק הדיגיטלי הראשון.

 

למנכ"ל הבנק מונה גל בר דעה, ממייסדי הזרוע הדיגיטלית של בנק לאומי – Pepper.

לתפקיד היושב ראש מונה שוקי אורן, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר ומי שכיהן בעצמו בתפקידים בכירים במערכת הבנקאית. למשימה גוייסה חברת הייעוץ PwC, לטובת בניית תכנית עסקית לבנק החדש ובסופה של עבודה מאומצת, הוגשה התוכנית ואושרה על ידי בנק ישראל. היסטוריה. בנק חדש החל לקרום עור וגידים.

 

מאז, במהלך שנת 2020, בשיאה של מגיפה עולמית, גוייסו כ-200 עובדים ועובדות לבנק החדש, נבנו היסודות והברזלים להקמתו. בשלב מסויים, לקח פרופ' שעשוע את המושכות בהובלת הבנק, לאחר שנכט החליט לפרוש ולהתמקד בעסקי הבריאות והפינלתרופיה. בהדרגה נבנה הרכב דירקטוריון הבנק שכולל את עו"ד ליז כהן-ירושלמי, היועצת המשפטית הראשית של חברת מובילאיי וסגנית נשיא חברת אינטל, דודו זקן, לשעבר המפקח על הבנקים, בועז דולב, מומחה בתחום הגנת הסייבר ובעל חברה המספקת שירותי מודיעין סייבר ובעבר ראש מערך האינטרנט הממשלתי ואייל דשא, לשעבר יו"ר חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל, ישראכרט.  

במרץ 2021 נרשמה היסטוריה – נפתחו החשבונות הראשונים בבנק שיצא לשלב הרצה לקראת השקתו לציבור בתחילת 2022.

 

ובחזרה לתחושת הביטחון.

לקראת השקתו הצפויה של הבנק בתחילת 2022 התרחשו כמה אירועים מכוננים במערכת הבנקאית – בספטמבר האחרון נכנסה לתוקף רפורמת ניוד בקליק, שהפכה את המעבר בין בנקים לקל ופשוט, באוקטובר אושרה בכנסת רפורמה מרחיקת לכת עוד יותר – רפורמת הבנקאות הפתוחה, שמעבירה לראשונה לידי הלקוחות את המידע הפיננסי שלהם/ן בבנק, כדי להשתמש בו לטובת קבלת הצעות מתחרות מבנקים אחרים.

אם עד ממש לא מזמן, אנשים לא עברו בין בנקים כי זה היה מסובך אבל בעיקר בעיקר לא היה באמת לאן לעבור, פתאום מעבר בין בנקים נהיה קל ופשוט, בקרוב גם יהיה לאן לעבור, ובתקווה, לצד תחושת הביטחון, ייבנה גם אמון.

 

הנה, בקצרה, תשובות לכמה שאלות שבטח יצוצו למי שרוצה לעבור אלינו:

 

מי אתם?

אנחנו הבנק הדיגיטלי הראשון, הבנק הראשון שקיבל רישיון מבנק ישראל (בסוף 2019) אחרי מעל 40 שנה שלא קם כאן בנק חדש. אנחנו מפוקחים ובטוחים כמו כל הבנקים ונמצאים בבעלות פרופ' אמנון שעשוע, ממובילי חזון הבינה המלאכותית והרכב האוטונומי, האיש שעומד מאחורי האקזיט הגדול ביותר בהייטק הישראלי – מכירת חברת מובילאיי שאתם בטח מכירים מהצפצופים ברכב שלכם לחברת אינטל בתמורה לסכום של יותר מ-15 מיליארד דולרים.

 

היו"ר של הבנק הוא שוקי אורן, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, מנכ"ל הבנק הוא גל בר דעה, לשעבר מייסדי הזרוע הדיגיטלית של בנק לאומי  Pepper. הבנק מונה מעל 200 עובדים ומשרדי הבנק יושבים ברחוב עמינדב 3 בת"א (סמוך לקניון עזריאלי).

 

במה אתם שונים מכל בנק אחר?

באנו לייצר אלטרנטיבה למערכת הבנקאית הריכוזית ולהציע שירות הוגן ושקוף: אנחנו רוצים שתדעו בדיוק כמה אתם משלמים ועבור מה, כשהמטרה שלנו היא לשחרר אתכם/ן מההתעסקות בניהול המורכב של הכסף באמצעות מתן שירות של ניהול כספים אישי לכל אחד ואחת מהלקוחות שלנו וליווי שוטף בניהול הפיננסים שלכם/ן, כדי לעזור לכם למקסם את הכסף שלכם/ן ולהגשים את המטרות שלכם/ן, בטווח הקצר, הבינוני והארוך, גם אם אתם/ן לא מבינים/ות בכלכלה או אין לכם זמן להתעסק וללמוד.

 

וכן, המטרה שלנו היא לזכות באמון שלכם ולא רק להעניק לכם ביטחון. אנחנו נעבוד בזה יום יום, בלעזור לכם באמת לנהל את הכסף שלכם, אך ורק לטובתכם. 

 

אילו מוצרים אתם הולכים להציע?

נציע את כל השירותים שיש לכם היום בחשבון הבנק שלכם – חשבון יחיד, זוגי, הוראות קבע, כרטיסי חיוב, הלוואות, פיקדונות, מט"ח וניירות ערך.

 

אבל נעשה הרבה מעבר: כל אחד/ת מהלקוחות שלנו ת/יקבל שירות שהיום נהנים ממנו רק מעטים, בעלי הון או קשרים: שירות של ניהול כספים אישי מסביב לשעון, נעזור לכם לצאת מהמינוס, לחסוך, להציב מטרות ולהגשים אותן, לא נשלח אתכם להתמודד עם הכסף שלכם לבד, נעשה עבורכם.

 

לא יהיו לכם סניפים בכלל?

אנחנו לא רואים שום סיבה לטרטר אתכם/ן בפקקים ולשלוח אתכם/ן לחפש חניה. את כל השירותים והמוצרים שנציע תוכלו לצרוך בכל מקום, מהסמארטפון שלכם/ן.

 

איך תתבצע התקשורת איתכם?

הבסיס למערכת יחסים בין בנק ללקוחות שלו, כשמדובר בנושאים הכי רגישים ואישיים כמו כסף והמידע הפיננסי, הוא מערכת יחסים אישית ואנושית.

 

כן, נשתמש בטכנולוגיה חדשנית כדי להתאים לכם/ן שירות שמתאים במיוחד לכם/ן, אבל הטכנולוגיה הזו תשרת את הבנקאים שלנו, עמם תוכלו ליצור קשר באמצעות הצ'אט והמוקד הטלפוני. פעולות פשוטות כמובן שתוכלו לבצע, בדיוק כמו היום, באמצעות האפליקציה.

 

איך אני אדע שבטוח להעביר כספים לבנק?

כאמור, אנחנו בנק שקיבל רישיון מבנק ישראל בסוף 2019 וכפופים לרגולציה ולדרישות האבטחה המחמירות ביותר של הפיקוח על הבנקים בדומה לכל הבנקים האחרים. הבעלים של הבנק הוא פרופ' אמנון שעשוע, שמעניק גב חזק ואמון מלא בבנק ובחזון שלו.

 

זהו, אם יש לכם/ן עוד שאלות עלינו, על אבטחת מידע וסייבר, ובכלל, מוזמנים/ות לכתוב לנו לכתובת המייל הבאה: [email protected]