לראשונה בישראל: מעבר בין בנקים בלחיצת כפתור

כל מה שצריך לדעת על הרפורמה שתאפשר לנו להיפרד מהבנק שלנו בקלות ולהעביר את החשבון שלנו לבנק חדש

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 8 נובמבר, 2021

רבים מכם ודאי זוכרים כמה קשה היה לעבור בעבר בין חברות סלולר ואיזה מפץ תחרותי התרחש כשהמדינה הובילה את מהפכת הניוד, כך שהיום אפשר להחליף כרטיסי סים של מפעילים סלולרים מתחרים תוך דקות.

המחירים, כמובן, ירדו בהתאם וחברות התקשורת נדרשו להמציא את עצמן מחדש ולהציע שירותים נוספים כמו חבילות גלישה  באינטרנט ותכני טלויזיה.

 

הבשורות המעולות הן שסוף סוף רפורמה דומה הגיעה לענף הבנקאות. החל מחודש ספטמבר 2021 לעבור בין בנקים הפך להיות קל ופשוט. כל מה שצריך לעשות הוא לפתוח חשבון בבנק חדש לבחירתם, כשבאתר או באפליקציה של הבנק החדש תופיע מייד לאחר מכן אפשרות לנייד את הפעילות בחשבון הבנק הישן בלחיצת כפתור.

כל שנותר לעשות הוא להגיש את הבקשה לניוד והפעילות הבנקאית שלכם תעבור איתכם, אוטומאטית, כפי שיוסבר מייד בפירוט.

 

הכנו עבורכם שאלות ותשובות כדי שתוכלו, אם תרצו בכך, לעבור בנק, כבר היום.

 

החלטתי שאני רוצה לעזוב את הבנק שלי ולעבור לבנק חדש. מה עושים?

 

כל מה שעליכם לעשות זה לבחור בבנק חדש בו תרצו לפתוח חשבון ולהשלים תהליך פתיחת חשבון.

לאחר פתיחת החשבון בבנק החדש ניתן להגיש בקשה מקוונת לניוד החשבון הישן באתר האינטרנט או באפליקציה של הבנק החדש. במסגרת הבקשה, יש להזין את הפרטים של חשבון הבנק הישן, מתקבל מידע על תהליך הניוד, על המוצרים שניתן לנייד ומידע נוסף על תהליך הניוד וזהו, מאותו רגע כל הליך המעבר מתרחש אוטומאטית והפעילות שלכם בבנק הישן תעבור לבנק החדש.

 

מה זה אומר לגבי כרטיסי האשראי שלי, הוראות הקבע? פנקסי השיקים?

 

ברגע שהגשתם את הבקשה המקוונת, הפעילות תעבור לבנק החדש באופן אוטומטי. זה כולל יתרות זכות בשקלים ובמטבע חוץ, המינוס בחשבון (בכפוף לקבלת מסגרת אשראי מתאימה בבנק החדש), הרשאות לחיוב חשבון, הוראות קבע, שיקים, ניירות ערך, הרשאות לחיובים בכרטיס החיוב הבנקאי והחוץ בנקאי, כל אלו יעברו לבנק החדש במתכונת "עקוב אחריי".

כל חיוב (למשל לחברת חשמל, מפעיל סלולרי) או זיכוי (למשל משכורת, קצבה מביטוח לאומי) וכן שיקים שהופקדו לטובתכם בחשבון הישן, שהוצגו בחשבון הישן ינותבו אוטומטית לחשבון החדש, למשך תקופה של שנתיים מיום ביצוע הניוד.

 

מה לגבי ההלוואות והפיקדונות שלי, גם הם יעברו אוטומאטית?

 

הלוואות ופיקדונות לא עוברים אוטומטית לבנק החדש. אפשר לפרוע הלוואה קיימת ולקחת הלוואה חדשה בבנק החדש או להשאיר את ההלוואה הקיימת ולהמשיך לשלם אותה דרך הוראת קבע מהחשבון החדש – מומלץ להתייעץ על כך קודם לכן אם בנקאי או בנקאית.

 

ביחס לפיקדון, ניתן להשאיר אותו בבנק הישן או לבחור לסגור אותו (בשים לב לקנס יציאה ככל שיש כזה). ככל שלא ניתנה הוראה אחרת, הבנק הישן ימשיך לנהל את הפיקדון בהתאם לתנאים המקוריים שלו ובמועד הפירעון של הפיקדון, יעביר את הכספים שנפרעו  לבנק החדש.

 

תוך כמה זמן הפעילות שלי בבנק הישן תעבור לחדש?

 

ככלל התהליך יתבצע תוך 7 ימי עסקים ממועד הגשת הבקשה.

ניתן לבחור מועד מאוחר יותר לביצוע המעבר אבל לא יאוחר מ-30 ימי עסקים מהגשת הבקשה. ברגע שנעלה לאוויר, נעדכן את הלקוחות שלנו בכל שלב משלבי תהליך הניוד.

 

מה לגבי פטורים והטבות שיש לי בבנק הקיים, ככל שאני לא סוגר את החשבון באופן מיידי?

 

ההטבות המגיעות לכם יישמרו בהתאם לתנאי ההסכם שלכם מול הבנק הישן וככל שאין מועד סיום להטבה הן ישמרו לפחות 3 חודשים ממועד הגשת בקשת המעבר.

 

עם מי מדברים בכל הקשור להליך המעבר?

 

הבנק החדש ישמש ככתובת לכל הפניות שלכם בתהליך, כאשר הבנק הישן ימשיך לתת מענה ביחס לפעילות שנותרה ברשותו, ככל שיש כזו.

 

אוקיי, זה אומר שכבר אפשר לפתוח חשבון אצלכם בבנק הדיגיטלי הראשון?

 

הבנק יעלה לאוויר בתחילת 2022. בינתיים נפתחה רשימת המתנה שאליה ניתן להצטרף באתר הבנק כדי לקבל קדימות בפתיחת חשבון כשנעלה לאויר.

מערכת הניוד מעניקה כוח מיקוח אמיתי וזה יהיה לגמרי לא מפתיע אם הבנק הישן ינסה לשמר אתכם ולהציע לפתע הנחות והטבות שלא ניתנו בעבר. במקרים כאלו חשוב לוודא שמדובר בהטבות אמיתיות ומשמעותיות שניתנות לאורך זמן.

 

זהו, תתכוננו להיפרד מהבנק שלכם, סוף סוף אפשר לעשות את זה בקלות, אוטוטו גם יש באמת לאן.