איך לחסוך מאות שקלים על השופינג בחו"ל?

רגע לפני ששולפים את כרטיס האשראי למבצע לוהט באחד האתרים בחו"ל, הנה 5# טיפים שיחסכו לכם הרבה מאד כסף דווקא בזמן שאתם רוכשים

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 2 נובמבר, 2021

 

נובמבר הגיע! אחד החודשים היותר כיפים בשנה עם חגיגות של סיילים מעבר לים, שמאפשרות לחובבי הקניות שבינינו קצת להשתולל.

 

רגע לפני שמסתערים על הרשימות של הסיילים הכי חמים באתרים בחו"ל, שווה לעצור שניה ולהחליט קודם איזה כרטיס אשראי נשלוף מהארנק (או ליתר דיוק איזה מספר כרטיס הכי שווה לזכור בעל פה).

 

ההחלטה הזו, שנראית אולי טריוויאלית, יכולה לחסוך למי שאוהב לרכוש בחו"ל (פיזית או אונליין) מאות שקלים.

 

אריק צ'יקוטאי, סמנכ"ל הבנקאות שלנו הכין רשימה של טיפים חשובים למי שמתכנן חגיגת שופינג בחגי הקניות ובכלל לכל מי שאוהב לקנות אונליין באתרים בחו"ל או לטייל מעבר לים.

 

1# לבחור כרטיס אשראי עם עמלת המרת מט"ח מוזלת:

 

כשאנחנו בוחרים כרטיסי אשראי אנחנו מקפידים, לרוב, לבדוק מה יהיו דמי הכרטיס החודשיים ואפילו מנסים לקבל עליהם פטור. לא פעם אנחנו גם בוחרים את הכרטיס, שבאמצעותו נשלם לפי השתייכותו למועדון הטבות כזה או אחר. אבל מי מאיתנו בחר כרטיס אשראי לפי עמלות המרת המט"ח שהוא גובה?

קבלו את המספר המדהים הבא: עמלות המט"ח שתשלם משפחה שנוסעת לחו"ל פעם בשנה יכולות להגיע בקלות ל-600 שקלים (!), הרבה יותר מדמי כרטיס שנתיים שנשיג עליהם פטור.

 

אז מה עושים? מתקשרים עכשיו לבנק או לחברת האשראי ושואלים מה גובה עמלת המט"ח בכרטיס. ברוב המקרים היא עומדת על כ-3%, קרי על כל 10 אלף שקלים של בזבוזים בחו"ל, נשלם 300 שקל לבנק. אפשר ורצוי להתמקח על העמלה הזו.

2# לשלם במטבע מקומי:

 

אחרי סינון קפדני של הדילים הכי שווים, אנחנו נכנסים לאתר ורוצים לבצע את הרכישה. בלא מעט אתרים בחו"ל מציעים לנו לשלם בשקלים. זה יכול להיות מפתה אבל המשמעות של תשלום בשקלים היא ששער ההמרה מהמטבע המקומי של האתר (דולר/יורו וכו') ייקבע על ידי האתר ולאו דווקא יהיה זהה לשער היציג. לכן, כלל האצבע הוא לבחור לשלם במטבע המקומי, בין אם מדובר בקנייה מקוונת ובין אם בקניה פיזית בחו"ל.

 

3# מרבים לרכוש בחו"ל? לשקול לפתוח חשבון מט"ח:

 

עבור מי שחודש נובמבר בשבילו הוא רק עוד חודש בשנה שלמה של קניות באתרים בחו"ל, או מרבה לטוס לחו"ל, כדאי לשקול לפתוח חשבון מט"ח, לרכוש דולרים ולחבר את כרטיס האשראי לחשבון כך שכל רכישה בחו"ל תרד מחשבון זה. המשמעות היא חיסכון בעמלות המרת המט"ח בכרטיס מצד אחד אך חשיפה לתנודות שער הדולר מנגד. כשרוכשים מט"ח לחשבון משלמים עמלת המרת מטבע אך כזו שלרוב זולה משמעותית מעמלת המט"ח בכרטיס.

 

4# עוד עמלה, לשים לב גם ל'מרווח ההמרה':

 

חשוב לשים לב שלצד עמלת ההמרה שגובה הבנק בעת המרת מטבע, בנקים רבים נוהגים לשמור לעצמם "מרווח המרה" – כלומר פער מסויים בין השער היציג של המטבע לשער ההמרה שמגדיר הבנק, כשמדובר בסוג של עמלה נוספת. גם על מרווח זה ניתן להתמקח.

 

5# טיפ אחרון.

 

בלא מעט כרטיסי אשראי יש הטבות שונות לרוכשים באמצעותם בחו"ל. חשוב לשים לב לאותיות הקטנות כמו תנאי ההטבה (למשל מינימום רכישות בכרטיס האשראי בחודש או סכום מקסימאלי של ההטבה). לא פעם ההטבות האלה מפתות להשתמש בכרטיס מסויים ולשמור את פרטיו באתרים בחו"ל לשימושים עתידיים. אלא שמהר מאד ההטבות הללו מתגמדות לעומת גובה עמלות המרת המט"ח המשולמות. לכן, לאורך זמן חשוב להשתמש בכרטיסים עם עמלות עמרת מט"ח מוזלות.

 

זהו, אחרי שהרמתם טלפון לבנק והוזלתם את העמלות, אתם באמת מוכנים לחגיגת הקניות. יש מצב טוב שחסכתם הרגע מספיק כסף לקנות עוד זוג נעליים שוות.