סטודנטים/יות? לא להסתנוור מפטור מעמלות עו"ש

8# טיפים שחשוב לקרוא לפני שבוחרים בנק חדש, שיחסכו לכם מאות ואפילו אלפי שקלים בשנה

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 10 אוקטובר, 2021

שנת הלימודים האקדמאית החלה אחרי שנה לא פשוטה שעברה על הסטודנטים/יות.

 

לפי הסקר השנתי של התאחדות הסטודנטים הארצית לשנת 2020, הסטודנטים/יות פתחו את השנה הקודמת, בה פרצה מגיפת הקורונה, כש-76% מהם/ן נפגעו תעסוקתית בדרך כזו או אחרת בגלל ההשפעות הכלכליות של המגיפה, רובם/ן הוצאו לחל"ת או פוטרו ממקום עבודתם/ן.

 

את השנה החדשה הסטודנטים/יות פותחים/ות מנקודת מוצא טובה יותר, בתקווה ללא סגרים נוספים אך עדיין עם האתגרים וחוסר הוודאות שמלווים תקופה של מגיפה לא צפויה.

 

לפי נתוני הסקר של 2020, 27% מהסטודנטים/יות לקחו הלוואה במהלך הלימודים, כשגובה ההלוואה הממוצעת עמד על כ-27 אלף שקלים – עליה של 27% (!) לעומת השנה שקדמה לקורונה, הלוואות שהסטודנטים/יות עדיין עמלים/ות להחזיר.

 

כיצד על הסטודנטים והסטודנטיות להיערך כלכלית לשנה החדשה עם הערפל שעדיין אופף את המציאות התעסוקתית שלהם/ן ועם חובות שצברו בשנה החולפת?

 

הנה כמה טיפים חשובים:

1# לקרוא את האותיות הקטנות

הבנקים מציעים היום הטבות לסטודנטים/יות שפותחים אצלם חשבון, שבאות לידי ביטוי בעיקר בפטור מעמלות עו"ש.

חשוב מאד לשים לב לאותיות הקטנות.

 

כך למשל בבנקים רבים אולי יש פטור מכמה עמלות שורה בסיסיות כמו משיכת מזומן והפקדת צ'ק אבל אין פטור מתשלום על פנקס צ'קים, אלא רק 50% הנחה.

 

בנוסף, כדאי לזכור שהיום כל הבנקים מחוייבים להציע מסלולי עמלות עו"ש מוזלים בעלות של החל מ-10 שקלים בחודש בלבד, כך שלא מדובר בהטבה משמעותית. בנוסף, חשוב לבדוק מתי פגה ההטבה, שלרוב מוגבלת בזמן. 

 

2# להשוות הטבות בכרטיס האשראי

במקרים רבים הבנקים מציעים פטור מדמי כרטיס אשראי חודשיים אלא שגם כאן כדאי לשים לב לאותיות הקטנות והאם התנאי לפטור הוא לשלם בכרטיס בסכום מינימאלי מסויים בחודש.

 

המשמעות של תנאי כזה היא שהסטודנטים/יות עלולים/ות להפסיד הטבות שמציעים מועדוני כרטיסי אשראי חוץ בנקאיים– דוגמת מועדוני צרכנות של רשתות מזון, אופנה ותעופה.

 

שווה לבדוק אילו הטבות מציע הכרטיס הבנקאי ועד כמה הן אטרקטיביות בהשוואה לכרטיסים חוץ בנקאיים שגם הם מוצעים לרוב בפטור מדמי כרטיס ולא בהכרח עם התניית שימוש מינימאלי.

 

3# לבדוק מה גובה העמלה על שופינג בחו"ל

לפני שמשלמים בכרטיס הבנקאי כברירת מחדל, חשוב לשים לב מה עמלת המרת המט"ח הקבועה בכרטיס.

רוב הבנקים גובים עמלה של 3% על כל רכישה שהסטודנט או הסטודנטית יבצעו במטבע זר.

 

המשמעות היא שכל רכישה ב-1000 שקלים באתר כמו Asos, Aliexpress או Nike תספוג עמלה של 30 שקלים לבנק.

 

את העמלה הזו ישלמו הסטודנטים/יות גם כשישתמשו בכרטיס להזמין חופשה בחו"ל. חופשה של סטודנט או סטודנטית בלונדון בעלות של 10 אלף שקלים תעלה להם בעמלה של כ-300 שקלים לבנק.

ניתן להתמקח על העמלה הזו או לבחור בכרטיס חוץ בנקאי שמציע עמלת המרת מט"ח מוזלת.

 

4# שוכרים דירה? להתמקח על עמלת הערבות הבנקאית

בעלי דירות רבים דורשים היום משוכרי הדירות ערבות בנקאית בגובה של שלושה חודשי שכר דירה.

עמלת הערבות הבנקאית יכולה להגיע ל-5% מהסכום כך שאם שכר הדירה החודשי עומד על 4000 שקלים בחודש וגובה הערבות הנדרשת הוא 12 אלף שקלים, הסטודנט או הסטודנטית יצטרכו לספוג עמלה של עד 600 שקלים.

ניתן ורצוי להתמקח עם הבנק על הערבות הזו.

 

5# להשוות ריביות על הלוואות

סטודנטים/יות רבים/ות, כפי שמראה סקר התאחדות הסטודנטים, נוטלים/ות הלוואות במהלך הלימודים.

הרבה יותר חשוב להשוות את הריבית, שהבנקים מציעים על הלוואות סטודנטים/יות מאשר לקבל פטור מכמה עמלות שורה, הטבה זניחה בשוויה כאמור.

 

כדאי לעשות שופינג בין הבנקים על תנאי ההלוואות ולבחור בבנק שיציע את הריבית הכי אטרקטיבית, הפערים יכולים להגיע למאות שקלים בהחזרי הריבית בכל שנה.

  

6# משקיעים בבורסה? שימו דגש על עמלות מסחר 

הקורונה הגדילה מאד השקעות של צעירים/ות בשוק ההון גם אם ברשותם/ן סכומי כסף נמוכים.

שווה מאד להיכנס למחשבון עמלות המסחר של הבורסה לניירות ערך ולהזין את גובה הסכום שהסטודנט או הסטודנטית רוצים/ות להשקיע ולראות את העמלות הממוצעות שגובה כל בנק.

 

שימו לב בעיקר לעמלות הבאות:

  • דמי ניהול חשבון ניירות ערך – עמלה קבועה שנגזרת מגובה הסכום המושקע
  • עמלות קניה ומכירה – נגזרות מגובה כל עסקת רכישה או מכירה של נייר ערך
  • עמלות המרת מט"ח/מרווח המרת מט"ח – עמלות שנגבות כאשר קונים ניירות ערך זרים
  • עמלות מינימום שנגבות על כל פעולה ויכולות להזניק את שיעור העמלה ככל שמדובר בהשקעות של סכומי כסף קטנים. 

 

7# להתמקח גם על ריבית המינוס

סטודנטים/יות רבים/ות עובדים/ות במשרות חלקיות במהלך התואר ובתקופה של חוסר ודאות כמו במשבר הקורונה, לפעמים לא עובדים/ות כלל, כך שלא מעט מהם נכנסים למינוס בחשבון. חשוב לברר את גובה הריבית על המינוס בחשבון ולא להסס להתמקח עליה.

 

בנוסף, חשוב לבדוק מול הבנק מה גובה המסגרת שכן במקרה של חריגה ממנה, הריבית על המינוס מזנקת ודירוג האשראי עלול להיפגע ולייקר את הריבית על הלוואות עתידיות.

 

גם פה אפשר לנסות ולבקש מהבנק להגדיל את המסגרת. במסגרת השופינג לפני בחירת חשבון בנק, חשוב להשוות בין הריביות על המינוס שמציעים הבנקים השונים.

 

רק לצורך הדוגמא – מינוס כרוני של 10 אלף שקלים בחשבון עלול לעלות כ-1000 שקלים בשנה בריביות.  

 

8# לא להסס לעבור בין בנקים

אם עד ממש לא מזמן לפתוח חשבון בנק היה סוג של חתונה קתולית עם תוחלת חיים ממוצעת של חשבון

15-20 שנה לפחות, החל מספטמבר האחרון כל זה השתנה.

 

החשש ממעבר בין בנקים בגלל הפרוצדורה הכרוכה במעבר, שכוללת העברת החיובים בכרטיס האשראי, הוראות הקבע, הצ'קים, נפתר בזכות רפורמת הניוד בקליק.

 

כיום להחליף בנק הפך לדבר פשוט וקל: פותחים/ות חשבון בבנק חדש, שמציע תנאים טובים ובאמצעות אתר האינטרנט/האפליקציה שלו מבקשים לנייד את הפעילות בבנק הקודם. תוך 7 ימי עסקים כל הפעילות (למעט הלוואות ופיקדונות) יעברו לבנק החדש במתכונת "עקוב אחרי".

 

זהו, לא מרוצים/ות מהתנאים ומהשירות שאתם/ן מקבלים/ות בבנק שלכם/ן? פשוט תקליקו ותעברו, אבל לא לפני שתבדקו, תשוו ותתמקחו. תוכלו לחסוך כך מאות ואפילו אלפי שקלים בשנה בטווח הארוך ולזכות בשירות טוב והוגן יותר.