האם מחירי הדיור בישראל יכולים גם לרדת?

מדוע מחירי הדיור בישראל רק עולים ועולים מאז 2008 והאם יש סיכוי שהם יחזרו לרדת? התשובה לכך טמונה במילה אחת, בעצם שתי מילים

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 23 יוני, 2022

העולם מתחלק לא/נשים שיש להם/ן דירה (או שתיים או חמש) ולא/נשים שאין להם/ן כזו.

בישראל, שני שליש מהישראלים/יות מחזיקים/ות לפחות דירה אחת בבעלותם/ן, רבים/ות מהם/ן משוכנעים/ות שמחירי הדירות ימשיכו לעלות (לנצח?). אלו שלא הספיקו לרכוש דירה לפני עליות המחירים החדות של 12 השנים האחרונות וכאלה המתקשים/ות להביא את הסכום הנדרש לרכישת דירה, מקווים/ות, שמחירי הדירות דווקא ירדו.

 

האמת היא שההנחה שמחירי הדירות ימשיכו לעלות לעד היא פשוט לא נכונה וכך גם הציפייה שהם ירדו. מחירי הדיור כמו כל נכס השקעה אינם תלויים במשאלת לב, תקווה או ציפייה, אלא בסביבה הכלכלית.

 

אז איך בכל זאת מחירי הדירות (כמעט) לא עוצרים מאז 2008? התשובה במילה אחת: ריבית. בשתי מילים – ריבית אפסית.

 

ריבית היא כלי שבו משתמשות מדינות כדי לשמור על יציבות המחירים.

כשמדינה (באמצעות הבנק המרכזי שלה) מגדירה ריבית משקית גבוה, היא מעודדת את הציבור לחסוך.

מדוע? כי הריבית שמגדיר הבנק המרכזי גוזרת את הריבית בכל המשק ובכלל זה את הריבית שהבנקים מציעים על הפיקדונות שלהם. אם הריבית במשק גבוהה, יותר משתלם לחסוך כסף בבנק ופחות לבזבז אותו.

 

ריבית נמוכה לעומת זאת, נועדה לעשות בדיוק להיפך: לעודד את הציבור לקחת הלוואות, כי הריבית עליהן תהיה זולה יותר כשהמטרה היא לעזור למשק ולכלכלה ולצאת ממשברים.

 

כשהריבית אפסית, הכסף שלנו מעלה אבק בבנק ויותר משתלם לנו לבזבז אותו או לקחת הלוואות דוגמת משכנתה. זה בדיוק מה שקרה בעולם אחרי המשבר העולמי ב-2008. כדי לעזור לכלכלות להתאושש, הבנקים המרכזיים ברוב מדינות העולם הורידו את הריבית במשק ומאז היא נותרה נמוכה, מאד נמוכה, המשקיעים והציבור התרגלו למה שזכה לכינוי "סם הריבית האפסית".

 

אותה ריבית אפסית, היא הגורם המרכזי להתייקרות הנדל"ן בארץ ובעולם ב-12 השנים האחרונות (ואגב גם לעליות החדות בבורסות בארץ ובעולם). בהחלט ייתכן שבישראל יש בעית היצע ואף ייתכן שהביקוש לדירות בבעלות עולה על כמות הדירות למכירה (ביקוש שמונע במידה רבה בגלל המשכנתאות הזולות), אבל יש מדינות רבות בעולם, שלא חסר להם שטח, לא חסרות להן דירות ובכל זאת, המחירים בהן עולים ועולים.

 

ומה זה אומר לגבי העתיד? כל עוד הריבית נותרת אפסית, קשה לראות ירידת מחירים משמעותית ללא התערבות מדינתית במחירים. בהתאם, אם הריבית תשוב ותעלה, המחירים עשויים לרדת: לאנשים ישתלם יותר לחסוך בזמן שנטילת משכנתא תתייקר וכך הביקוש לרכישת דירות ירד. במקביל, ההחזר החודשי של המשכנתא עבור מי שכבר רכשו דירות יתייקר וכך יווצר תמריץ למכור דירות, במה שילחץ את מחירי הדיור כלפי מטה.

 

למה שהריבית במשק תעלה? שאלה מעולה. כמו שאמרנו בהתחלה, הריבית היא כלי לשמור על יציבות המחירים במשק. אם המחירים של סחורות ושירותים יתחילו לעלות בחדות, תופעה שנוצרת כשהכסף זול ויש תמריץ לבזבז ונקראת אינפלציה, המשמעות היא שהכסף שלנו יהיה שווה פחות.

 

במקרים קיצוניים של אינפלציה, א/נשים שקמו בבוקר עם סכום כסף שיכול היה לאפשר להם/ן לרכוש 4 מכוניות, סיימו את היום עם אותו סכום, רק עם יכולת לרכוש איתו רק 2 מכוניות. מצב של אינפלציה אינו בריא לכלכלה והדרך להתמודד איתו היא באמצעות העלאת הריבית.

 

בינתיים אין סימנים של התפרצות אינפלציונית בארץ ובעולם, למרות שבהחלט יש מגמה של עליית מחירים מתונה, שכבר מדאיגה את הבנקים המרכזיים בעולם. המשמעות היא, שלפחות כרגע, מחירי הדיור לא צפויים לרדת בצורה משמעותית.