פיקדון או שוק ההון – איך עושים כסף מכסף בלי לקחת סיכון גדול?

פעם אפשר היה לשים כסף בחיסכון בבנק ולקבל ריבית של 5%, היה משתלם לחסוך. היום מקבלים פירורים, למה זה קורה והאם זה ישתנה בקרוב?

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 13 ספטמבר, 2021

קראתם/ן את השאלה שבכותרת?

מנסים/ות לחשוב על התשובה הנכונה? תחסכו את הזמן. זה קל.

אי אפשר לעשות כסף מכסף בלי לקחת סיכונים וכל מי שת/ינסה לטעון אחרת, לא דובר/ת אמת.

 

מאות מיליארדי שקלים של הציבור הישראלי שוכבים בפיקדונות בבנקים בריבית נמוכה, עוד כחצי טריליון שקלים שנמצאים בעובר ושב לא נושאים ריבית כלל. סביבת הריבית במשק היא אפסית וכפועל יוצא הריביות שהבנקים מציעים היום על חיסכון "בטוח" נמוכות מאד, במה שלא ממש מעודד חיסכון, אלא להיפך, צריכה ואשראי.

 

וזה לא סתם. בעקבות המשבר הפיננסי הגדול שהתרחש ב-2008 הבנקים המרכזיים בעולם הורידו את הריביות לאפס במטרה להתניע מחדש את גלגלי הכלכלה ולעודד צמיחה. הם רצו לתמרץ אתכם, הציבור, לבזבז במקום לחסוך ואת העסקים ללוות כסף בזול כדי להמשיך לפתח את הפעילות שלהם, לגייס עובדים.

 

אלא שמאז, גם כשהכלכלה התאוששה, העולם התרגל לריבית האפסית וניסיונות הגמילה היו קשים. הבנקים המרכזיים החלו להעלות ריביות, ממש רגע לפני פרוץ מגיפת הקורונה, אלא שאז שוב נוצר חשש למשבר כלכלי והריביות ירדו חזרה לשפל.

המשמעות מבחינת הציבור הרחב היא שלא באמת משתלם לחסוך בשנים האחרונות כסף בפיקדונות בנקאיים, מעבר לאפקט הפסיכולוגי של החיסכון.

מנגד, הרבה יותר מפתה דווקא לקחת הלוואות. מי שבכל זאת רוצים/ות שה"כסף יעבוד" בשבילם/ן, חייבים/ות לקחת סיכונים. 

 

למה הבנקים מציעים ריביות כל כך נמוכות היום?

 

לא פעם יש תסכול על המערכת הבנקאית, שמצד אחד גובה ריביות גבוהות על הלוואות ומצד שני מעניקה ריבית אפסית על פיקדונות. הלא מה עושים עם הבנקים עם כספי המפקידים/ות? מלווים אותם ללקוחות אחרים/ות בריבית גבוהה יותר.

למרות שהתסכול הזה מובן, חשוב לזכור כמה דברים.

בעת העמדת הלוואה ללקוח, בוודאי כשאינה כוללת ביטחונות, יש סיכוי שהכסף לא יחזור לבנק והסיכון הזה מתומחר בהתאם. זאת להבדיל ממתן פיקדון לבנק (סוג של הלוואה שאנחנו נותנים לו), שאז רמת הוודאות שהכסף יחזור אלינו עם הריבית, גבוהה יותר.

 

שנית, בסופו של דבר, כמו כל עסק כלכלי, מדובר בעניין של חלופות. בנק מגייס את ההון שהוא מלווה לציבור משני מקורות עיקריים – מהלקוחות, כשהם/ן מפקידים/ות כסף בפיקדון, ומשוק ההון, באמצעות גיוס חוב בבורסה.

בסביבה של ריבית כל כך נמוכה, הגופים המוסדיים שמנהלים את כספי הפנסיה מוכנים להסתפק גם הם בריבית נמוכה יחסית כשהם נותנים הלוואה לבנקים (בדמות של אגרת חוב שהם רוכשים בבורסה).

אכן, הבנקים יכולים וצריכים להציע ריביות אטרקטיביות יותר, אבל הם לא באמת מסוגלים להתחרות בריביות שמציעות חברות עסקיות שמבקשות הלוואה (באמצעות גיוס חוב בבורסה) או בתשואות שנותנות מניות של חברות שהנפיקו את המניות שלהן למסחר.

 

סיכון גבוה יותר = פוטנציאל תשואה גדול יותר

 

אם יש לכם/ן לדוגמא 100 אלף שקלים, עליכם/ן להבין שבתקופה הנוכחית אם תחסכו אותם בבנק, תוכלו לקבל כ-1000 שקלים בשנה (1%) כריבית ולא פעם אף פחות מכך.

אם אתם/ן רוצים/ות "להרוויח" סכום גבוה יותר, עליכם/ן כבר להגדיל את הסיכון ולהיחשף להשקעות בשוק ההון – השקעה באג"ח מדינה (הלוואה שאנחנו נותנים למדינה), השקעה באג"ח חברות (הלוואה שאתם נותנים לחברות עסקיות במשק) או השקעה במניות (להפוך לשותפי מיעוט בחברות גדולות שאתם מאמינים שיצמחו).

המשמעות של השקעות כאלה היא שיש סיכוי מסויים שנפסיד קצת (או אפילו הרבה) מהכסף, לפחות "על הנייר", כי ההפסד בפועל ייגרם רק אם תממשו את ההשקעה בהפסד ולא תמתינו לתיקון כלפי מעלה.

ככל שלוקחים יותר סיכון, כך פוטנציאל התשואה על הכסף גדל.

 

חשיפה לסיכון – רק לטווח ארוך

 

שווה לזכור את כלל האצבע הבא – ככל שתקופת ההשקעה גדולה יותר, כך הסיכון להפסיד קטן בהתאם.

לא בכדי, כספי החיסכון הפנסיוני שלכם/ן מושקעים/ות בבורסה. לעומת זאת, אם אתם צריכים כסף נזיל בטווח קצר של שנה עד שנתיים, מוטב להסתפק בחיסכון בבנק גם אם התשואה נמוכה משמעותית.

אם בכל זאת תחליטו להשקיע בבורסה, באגרות חוב ובמניות ולפתע תזדקקו לכסף, למשל לקניית דירה, עליכם/ן להבין שבאותה נקודת זמן, אתם/ן עלולים/ות להפסיד חלק ממנו כיוון שלא יהיה לכם זמן להמתין עד ששווקי ההון ישובו ויעלו.

 

אז איפה הכי כדאי להשקיע כסף?

 

שורה תחתונה, ככל שאתם/ן לא זקוקים/ות לכסף בטווח הקצר, ככל שיש לכם/ן גמישות במועד משיכת הכסף ויש לכם/ן סבלנות ולב חזק גם להפסדים בטווח הקצר, שווה לשקול השקעה בשוק ההון.

ככל שאתם זקוקים לכסף לצורך מסויים, ככל שאתם מתקשים לראות הפסדים, גם על הנייר ועלולים למכור בהפסד מהפאניקה, עדיף לוותר על פוטנציאל התשואה ולהשאיר את הכסף בבנק, גם במחיר של ריבית נמוכה יותר.

 

אין לראות באמור בכתבה משום הצעה ו/או המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא לרכישה ו/או מכירה ו/או החזקה של ניירות ערך ו/או נכס פיננסי המתוארים בהן או של ניירות ערך ו/או נכסים פיננסים אחרים כלשהם או המלצה להשקעה באפיקים ספציפיים כלשהם. הכתבה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה, ועליה להיקרא ביחד עם דוחות זמינים אחרים ונתונים נוספים. הדעות המובאות בכתבה נכונות למועד הכתבה, והן עשויות להשתנות ללא שום הודעה נוספת. המידע המוצג במסגרת הכתבה הינו לידיעה בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, וכל העושה שימוש בו, עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו בלבד