מסכמים שנה עברית בפינטק העולמי

מגיפת הקורונה הולידה הרבה יוניקורנים בתעשיית הפינטק העולמית, כוכבם דרך, אבל הייתה גם הנפקה היסטורית אחת שלא קרתה...

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 1 ספטמבר, 2021

אם היו שואלים את המיליארדר הסיני ג'ק מא שחולל על אימפריית הקמעונאות עליבאבא, אם זה מה שהוא דמיין שיקרה בשנה (העברית) החולפת, אין סיכוי שהוא היה מעלה בדעתו, שההנפקה הגדולה בהיסטוריה שהוא עמד להוציא אל הפועל, תתפוצץ לו ככה בפרצוף. אבל זה קרה.

ועוד כמה דברים די משוגעים קרו בשנה הזו, שנה של מגיפה עולמית אבל גם חיסון שהגיע ונתן הרבה תקווה. אספנו לכם/ן את הסיפורים החמים של השנה העברית החולפת בתעשיית הפינטק העולמית.

 

ההנפקה שלא קרתה – Ant Financial

בשנה החולפת הרבה עיניים היו נשואות לג'ק מא, מהאנשים העשירים בעולם שעומד מאחורי ענקית הקמעונאות המקוונת Alibaba. מא הצליח לעצבן את הרגולטורים הסינים בנאום לעומתי שנשא בסתיו שעבר, שיש הטוענים שהוביל לביטול הנפקת הענק של חברת Ant Financial, זרוע הפיננסים שלו המוכרת בעיקר דרך שירות התשלומים Alipay המתחרה ב-Wechat הפופולרי מאד בסין. ההנפקה הייתה עתידה להיות הגדולה בהיסטוריה (לפי שווי של 200 מיליארד דולר!) אך כאמור, היא לא יצאה אל הפועל וג'ק מא ירד למחתרת. ביוני האחרון, עם זאת, Ant Financial קיבלה רישיון פיננסי צרכני, אך החברה עדיין עומדת מול דרישות קפדניות של הון עצמי ואיום מצד הממשל להשקת מטבע דיגיטלי מדינתי שיכול לפגוע בעסקי התשלומים שלה. ביטול ההנפקה של Ant היה ככל הנראה רק סנונית ראשונה של מגבלות על גופים פרטיים שנהיו חזקים "מידי" בסין. ממש לאחרונה פרסמה סין תכנית חמש שנתית לחיזוק השליטה הרגולטורית על סקטורים מובילים בכלכלה ובכללם הטכנולוגיה, החינוך והבריאות.


זינוק בהנפקות ובעסקאות המיזוגים בפינטק

השנה שהחלה עם חששות גדולים על רקע מגיפת הקורונה, קיבלה תפנית בתעשיית הפינטק כשהחיסונים נכנסו לפעולה והכלכלות החלו להתאושש, כך שלצד היתרונות שהביאו עמם הפינטקים במציאות של ריחוק חברתי, המשקיעים שהיו זהירים עם ההון שלהם חזרו להשקיע והשוואים זינקו. במחצית הראשונה של 2021 פינטקים גייסו הון בהיקף הגבוה ב-24% יותר מאשר בשנת 2020 כולה – כך לפי CBInsights. במקביל, התרחשו שורה של עסקאות מיזוגים ורכישות – JPMorgan Chase הודיע על רכישת חברת הרובו-אדוויז Nutmeg, Visa הודיעה על רכישת חברת טכנולוגיית הבנקאות הפתוחה Tink וענקית הפינטק המצליחה Square הסכימה להיפרד מסכום של 29 מיליארד דולר כדי לממן את רכישת חברת Afterpay הפועלת בתחום הלוהט של Buy now pay later (קנה עכשיו, שלם אח"כ). Visa אגב תכננה לרכוש בכלל את המתחרה של Tink, הנקראת Plaid, עסקה שנפלה בגלל סוגיות של הגבלים עסקיים, מה שממש לא פגע ב-Plaid שהשלימה בתגובה סבב גיוס של 425 מיליון דולר לפי שווי הגבוה פי 3 מזה ש-Visa הסכימה לשלם עבורה.

 

תעשיית ה-Buy Now Pay Later לוהטת

בישראל תחום הפעילות הזה פחות מוכר בגלל מודל הגבייה של חברות כרטיסי האשראי, אבל תחום ה-Buy Now Pay Later חם מתמיד. מדובר בחברות שמציעות ללקוחות שמגיעים לעמדות תשלום בחנויות לקבל מימון מיידי לרכישות שלהם עם תנאי פריסת תשלומים נוחה שמתחרה בבנקאות המסורתית. בארץ, התחום פחות מפותח בגלל שחברות כרטיסי האשראי מאפשרות דחיית תשלום לסוף החודש וכן עסקאות תשלומים נוחות, לא פעם ללא ריבית.

 

הפינטק חם לא רק באירופה: פינטקים מקבלים שווי עתק באמריקה הלטינית

הבנקים הדיגיטליים החלו לצבור תאוצה בעשור האחרון ובמיוחד ב-5 השנים האחרונות בעיקר באירופה בדגש על אנגליה ועל גרמניה, שנהנות מרוח גבית מדינתית חזקה. אלא שגם באמריקה הלטינית הפינטקים משבשים את המודלים הקיימים ועושים הרבה רעש. הפינטק הארגנטינאיUalá  השלים לאחרונה סבב גיוס של 350 מיליון דולר לפי שווי של 2.5 מיליארד דולרים כשמאחוריו ענקית ההשקעות היפנית SoftBank. קצת קודם לכן השלים הפינטק dLocal מאורוגוואי הנפקה ציבורית לפי שווי של 9 מיליארד דולרים וכמובן אי אפשר לשכוח את Nubnak הברזילאי שכבר שווה 30 מיליארד דולרים עם סבב גיוס אחרון שבו כיכבה Berkshire Hathaway שבשליטת המשקיע האגדי וורן באפט.

 

 

ומה הולך לקרות לפינטקים בשנה העברית החדשה? בישראל לפחות, בנק דיגיטלי חדש, שקם לראשונה אחרי מעל 40 שנה, הולך להתחיל לפעול, יהיה שמח.