שנה חדשה 6# החלטות חדשות

השנה נהיה הורים יותר טובים, נאכל פחות סוכר ונעשה ספורט, אבל האם נצליח לסיים את השנה העברית החדשה בפלוס וגם לשים קצת כסף בצד? כמה החלטות כלכליות ששווה לקבל

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 1 ספטמבר, 2021

מכירים את זה שכל שנה חדשה עושים חשבון נפש כזה, מבטיחים לעצמנו להיות ילדים יותר טובים להורים שלנו, הורים יותר מעורבים, פחות בנייד, יותר קשר עם חברים, לעשות ספורט, כאלה.

 

גם לקבל החלטות על הכסף שלנו זה משהו שממש כדאי לעשות. נכון, להתעסק עם העתיד שלנו זה פחות כיף. מחקרים מראים שכשאנשים/נשים מתבקשים/ות לדמיין את עצמם/ן מבוגרים/ות, החלק הפעיל במוח שלהם פועל בצורה זהה לתגובה של מפגש עם אדם זר. נחמד לנו לחשוב על עצמנו היום, גג על החופשה השנתית החלומית בקיץ, אבל לחסוך כסף בצד לעתיד הלא נודע? פחות.

הכנו לכם רשימה של החלטות חשובות לגבי הכסף שלכם, אם תצליחו לסמן 'וי' לפחות על סעיף אחד ברשימה, זה כבר צעד ראשון בכיוון הנכון.   

 

1# השנה אנחנו יוצאים מהמינוס

אנחנו יודעים, 50% מהישראלים איתנו באותה סירה אבל זה לא ממש מנחם. אנחנו יכולים/ות להמשיך להתעלם ולהגיד שככה זה והחיים עצמם, אבל מישהו/י בסוף מרוויח מזה ולא מעט. מינוס כרוני של 10 אלף שקלים יעלה לנו סביב 1200 שקל בשנה בריביות, סתם. השנה אנחנו עוברים/ות לפלוס. 

 

2# השנה אנחנו מתחילים לחסוך

קוראים מידי פעם עיתונות כלכלית, מדברים שם על הפנסיה ועל זה שלא יהיה לנו מספיק, קשה לנו לחשוב כל כך רחוק אבל יש איזו פנטזיה על פרישה מוקדמת (אולי בגיל 50 אפילו?), לטייל בעולם, קרוזים לקאריביים, לעזור לילדים לקנות בית, השנה אנחנו לגמרי על זה. יושבים על אקסל, חותכים איפה שאפשר ודואגים לעתיד.

 

3# השנה עושים סדר בביטוחים

מלא טלפונים תוך כדי עבודה, ביטוח אובדן כושר עבודה, ביטוח תאונות אישיות, יש לנו גם ביטוח בריאות פרטי, יש מצב שקנינו עוד אחד כזה בדיוק דרך העבודה? והייתה תקופה שאמרו לנו שחייבים לקנות ביטוח סיעודי פרטי לפני שיתבטל, ברור שלקחנו, שלא לדבר על ביטוחי המשכנתא וביטוח חיים נוסף שסוכן/ת הביטוח אמר/ה לנו שמומלץ, יש פרסומות בטלויזיה על ביטוח רכב לפי קילומטרז'. בום, בסוף החודש, 2000 שקל רק על ביטוחים. הגיוני? השנה אנחנו עושים סדר.

 

4# השנה מורידים את דמי הניהול בפנסיה

אמרנו שהשנה מתחילים/ות לחסוך אבל מה לגבי עלויות ניהול הכסף? אין לנו באמת מושג כמה דמי ניהול אנחנו משלמים/ות, האמת שאנחנו לא לגמרי בטוחים אם אנחנו חוסכים בכלל בקרן פנסיה או בביטוח מנהלים, אבל סיכוי טוב שזה הרבה יותר מידי ועם קצת מאמץ אנחנו מוזילים/ות את העלויות האלה. השנה אנחנו מטפלים/ות בזה, בדוק.

 

5# השנה לומדים את שוק ההון

כבר החלטנו שמתחילים לחסוך אבל הריבית בבנק באמת מבישה. הגיע הזמן שניתן לכסף לעבוד בשבילנו, גם אם זה אומר לקחת יותר סיכון. אנחנו חייבים/ות ללמוד את שוק ההון. להיחשף לחברות הטכנולוגיה שהופכות ליוניקורן, אנחנו גם ממש מאמינים/ות בחברות אנרגיה ירוקה, אבל איך עושים את זה, איפה מתחילים/ות? החברים/ות המליצו על גמל להשקעה אבל אולי עדיף לסחור לבד? השנה אנחנו נכנסים לעניינים.

 

6# השנה משדרגים לעצמנו את השכר

אנחנו מרוויחים/ות ממש יפה, הבוס/ית נחמדה, שעות סבירות, תנאים, אבל אנחנו עובדים/ות ממש קשה והגיע הזמן שנקבל העלאה, כבר שלוש שנים שלא. הגיע הזמן להפסיק עם ה'לא נעים', אנחנו די משוכנעים/ות שהקולגות החדשים/ות קיבלו חוזה שווה יותר, למרות שלא מדברים על זה במסדרון. מקסימום יגידו לנו 'לא', אולי בכלל הגיע הזמן לשינוי.

 

יאללה, יוצאים לדרך. זה לגמרי אפשרי.