הבנקים הדיגיטליים בעולם
Are on Fire

כשהם מאתגרים את מודל הבנקאות המסורתית עם גישה עסקית מרעננת ללא אותיות הקטנות, שווי הבנקים הדיגיטליים בעולם מזנק לשיאים חדשים

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 16 אוגוסט, 2021

הבנקאות הדיגיטלית כמרקחה.

הקורונה שעדיין כאן, המשיכה וחיזקה בקרב לקוחות הבנקים את העובדה שכבר אין צורך להגיע לסניף הפיזי, על מנת להתנהל ולנהל חשבון בנק.

 

הבנקים הדיגיטליים שקמו כמו פטריות אחרי הגשם בשנים האחרונות ברחבי העולם הפכו לסחורה נחשקת בקרב משקיעים פיננסים שמעניקים להם שווי של מיליארדי דולרים, אף על פי שחלקם עדיין לא עברו לרווחיות.

אז נכון, גם הבנקים המסורתיים עשו כברת דרך דיגיטלית אבל המשקיעים ובהם ענקיות כמו Soft Bank וBerkshire Hathaway שבשליטת איל השקעות אמריקאי- וורן באפט, מזהים בהם משהו אחר.

 

הבנקים הדיגיטליים שקמו מאפס, משוחררים ממאות הסניפים, אלפי עובדים וממערכות מחשוב מיושנות, הביאו איתם גישה מרעננת המציעה מערכת יחסים חדשה עם הלקוחות. במיוחד לאלו שכבר איבדו אמון בסבך האותיות הקטנות והמילים המורכבות.

התברר שניתן לייצר מודל עסקי בר קיימא גם ללא ניגוד עניינים מול הלקוחות ומבלי להרוויח כשהם/ן מפסידים/ות. הלקוחות מצידם מצביעים ברגליים וההגמוניה של הבנקאות המסורתית מתחילה להיסדק.

 

הנה כמה סיפורים טריים:

 

רק לאחרונה נודע כי פינטק הבנקאות הדיגיטלית האמריקאי Chime השלים סבב גיוס של 750 מיליון דולר לפי שווי של 25 מיליארד דולר. שווי הגבוה בלא פחות מ-10 מיליארד דולר לעומת השווי שניתן לו בסבב הגיוס הקודם שהתרחש לפני פחות משנה, באוקטובר 2020.

 

מה שיותר מדהים הוא שהחברה קיבלה תג מחיר של 1.5 מיליארד דולרים בלבד רק בתחילת 2019. בין המשקיעים ב-Chime: תאגיד ההשקעות Soft Bank, General Atlantic ו-Tiger Global.

 

קצת קודם לכן חשף פינטק הבנקאות Revolut, שלו כבר 16 מיליון משתמשים ברחבי העולם ומזוהה בהמרות המטבע המשתלמות שהוא מציע, כי השלים סבב גיוס של 800 מיליון דולר.

וזאת, לפי שווי מפולפל אף יותר מזה- Chime של 33 מיליארד דולרים. הגיוס הזה הפך את Revolut לפינטק הבנקאות בעל השווי הגבוה ביותר באנגליה!

 

נושף בעורפו של Revolut הבנק הדיגיטלי הברזילאי המצליח Nubank שזכה לא מזמן לשווי של 30 מיליארד דולר, כאשר Berkshire Hathaway שמה עליו את הז'יטונים שלה ושל בעליה, באפט. וורן באפט ידוע בהשקעות הערך שלו והוא מושקע בין היתר באמריקן אקספרס, Bank of America ו-US Bancorp, כשבאפט נחשב לאחר המממנים המשמעותיים של בנקים ברחבי העולם.

 

לכן, ההימור שלו על הבנק הדיגיטלי הברזילאי מעניין במיוחד, שכן מדובר בבנק המתיימר לטלטל את המערכת הבנקאית המסורתית ברחבי העולם. בשנת 2020 רשם Nubank הכנסות של 962 מיליון דולר ולאחרונה חצה מספר הלקוחות שלו את ה-40 מיליון.

 

עוד נציג מכובד לרשימת היוניקורנים העולים בתעשיית הבנקאות הדיגיטלית הוא Bunq ההולנדי שגייס ביולי האחרון 228 מיליון דולר לפי שווי של 1.9 מיליארד דולר, אחרי שעד כה הבנק מומן על ידי המייסד שלו עלי ניקהאם. ניקהאם הזרים לא מעט כסף למיזם שלו – כמעט 100 מיליון דולר מהונו האישי. אלא שהגיוס הנוכחי התבצע כשהבנק בדרך לאיזון בשורה התחתונה עם פיקדונות בשווי הגבוה ממיליארד דולר.

 

סיפור סינדרלה מדהים נוסף לסיום עוסק ב-Starling Bank, בנק דיגיטלי בריטי שאותו ייסדה אן בודן. לאחרונה התברר כי Starling היה הבנק אליו ניידו חשבון הכי הרבה לקוחות באנגליה במהלך הרבעון הראשון של 2021, אחרי ש-4 רבעונים ברציפות הוא היה בין שני הבנקים המובילים בניודי לקוחות חדשים. 

בין ינואר-מרץ האחרונים כמעט 18 אלף לקוחות העבירו את הפעילות הבנקאית שלהם מהבנק שלהם ל-Starling ללא שום מענק הצטרפות הנהוג בשאר הבנקים באנגליה.

 

ומה קורה בישראל?

 

בזכות המעבר בלחיצת כפתור בין בנקים ורפורמת הבנקאות הפתוחה - יש הרבה למה לצפות!