השותף השקט בדירה השכורה

עונת הקיץ הגיעה ואיתה מעברי הדירה. רבים משוכרי הדירות נאלצים לתמחר בעלויות המעבר ושכר הדירה עלות נוספת: תכירו את הערבות הבנקאית

רחלי בינדמן רחלי בינדמן | 1 יוני, 2021

 

יולי – אוגוסט. חודשים מאתגרים, חם, לח ולמי שיש לילדים, ובכן, יש גם את הג'ימבורי.


אלא שימי הקיץ הם גם לרוב תקופת מעברי הדירה, מעבר שכרוך בלא מעט עלויות, החל בהובלה, צביעת הבית, שיפוץ, רכישת ריהוט וציוד חדשים ועוד שלל הוצאות. אלא שעבור שוכרי הדירות, שמהווים כמעט שליש מהאוכלוסיה, מעבר הדירה ובעלי דירה חדשים מייצר אפשרות לעלות משמעותית נוספת: הערבות הבנקאית.


בעלי דירות רבים/ות דורשים כתנאי להשכרת הדירה, להפיק ערבות בנקאית, לרוב בגובה שלושה חודשי שכירות, שתגן עליהם/ן ממצבים בהם השוכרים לא שילמו את דמי השכירות או גרמו לנזקים בדירה. להבדיל מצ'ק ביטחון או שטר חוב, ערבות בנקאית ניתנת למימוש מהיר וקל על ידי בעלי הדירה. כל מה שהם צריכים לעשות הוא לפנות לבנק ולהגיד שהסכם השכירות הופר ונגרם להם נזק, כספי הערבות כבר יועברו לרשותם/ן.

 

עבור השוכרים/ות, לעומת זאת, הערבות הבנקאית היא קנס לא קטן שעליהם/ן לתמחר ולשקלל בדמי השכירות. הבנקים גובים עמלה של 5% מגובה הערבות. כך לדוגמא, אם שכר הדירה עומד על 5000 שקלים ובעל/ת הדירה ביקש/ה ערבות בנקאית על שלושה חודשי שכירות, 15 אלף שקלים בסך הכל, השוכרים/ות יצטרכו להיפרד מ-750 שקלים עבור הערבות. אם השוכרים/ות יסכימו "לנעול" בצד בפיקדון את סכום הערבות, הם/ן יוכלו לקבל הנחה של כ-50% על העמלה, כ- 350-400 שקלים.

 

כמובן, שככל ששכר הדירה גבוה יותר, האינטרס של בעל/ת הדירה לקבל ערבות בנקאית גדול יותר, והעמלה גבוהה יותר. אם לא די בכך, בבנקים רבים עדיין דורשים מהלקוחות להגיע פיזית לבנק כדי לקבל ערבות בנקאית, כך שהשוכרים/ות מבזבזים לא רק כסף אלא גם הרבה זמן והתעסקות.

 

לאחרונה פורסם שבנק ישראל בוחן להכניס לפיקוח את עמלת הערבות הבנקאית שמובטחת בפיקדון כדי להוריד את גובה העמלה. לרוב, הצבת פיקוח מחירים על ידי הרגולטור מגיעה רק בשוק לא משוכלל ולא תחרותי, עד שאין מנוס מהתערבות רגולטורית כזו.


חשוב ששוכרי הדירות יבינו את העלות של הערבות הבנקאית לפני שהם מתחייבים לשכור את הדירה, לנסות להתמקח עליה עם הבנק ולתמחר את העלות בגובה שכר הדירה שהם מוכנים לשלם, בדיוק כמו עלויות נוספות כמו ועד בית וארנונה. כך, עבור שכר דירה חודשי של 5000 שקלים בחודש יש לתמחר תוספת של כ-60 שקלים בחודש לשכר הדירה. עבור דירות יקרות יותר, יש כבר לתמחר תוספת של 100 שקלים ויותר לשכר הדירה.

 

עמלת ערבות בנקאית, כמו יתר העמלות שגובים הבנקים, חשוב שתוצג בשקיפות ובצורה ברורה ונגישה, כזו שתאפשר ללקוחות להשוות אותה למול אלטרנטיבות ולקבל החלטה מושכלת אם השירות שהם מקבלים מצדיק את המחיר שהם משלמים.